Domů Jak ji vybrat? Sportovní ortézy Značky Jak ji používat? Akční ceny Kdy se používá?
Záněty a onemocnění kolenních šlach mohou potrápit každého, ale objevují se především u lidí, kteří kolena hodně namáhají (sportovci) a u starších osob. Prvním jasným signálem onemocnění je bolest následující po déletrvající námaze a to v okolí čéšky nebo pod ní.
První pomocí je vždy pokud možno co největší snížení námahy a přiložení Priessnitzova obkladu. Studený mokrý obklad je třeba zabalit do neprodyšného igelitového obalu a nechat celou oblast důkladně zapařit. Zapaření podporuje prokrvení a urychluje regeneraci. Naopak často doporučené ledování vede pouze ke ztuhnutí svalů (a utlumení bolesti), ale s léčbou zánětu nijak nepomáhá. Je vhodné užít také tišící a zároveň protizánětlivý lék a to klidně opakovaně. V době předpokládané námahy (například chůze na pracovišti) je vhodné obalit koleno stahující bandáží nebo ještě lépe ortézou na koleno, která podporuje prokrvení a hojení.
Po týdnu pravidelného obkládání (alespoň 2x denně) je možné začít s pomalým zatěžováním postižené nohy. Vhodné je například plavání, které koleno nadnáší a tím pomáhá postiženým šlachám zvolna získat jejich původní pružnost a funkci. Někdy ale může být bolest šlach v oblasti kolene symptomem závažnějšího problému. Pokud tedy samoléčba nepřinese do 3 - 4 týdnů kýžené výsledky, je vhodné vyhledat pomoc lékaře. Mimochodem, nemusíte se bát, že si samoléčbou (přiměřeně dlouhou) uškodíte. Lékaři téměř vždy vyčkávají cca čtyři týdny, jestli se stav při snížené námaze nezlepší a teprve poté přistupují k radikálnějšímu řešení.
K typickým onemocněním kolenních šlach patří tzv. „skokanské koleno". Vyskytuje se především u sportovců, kteří jsou nuceni k častým výskokům (cvičení na trampolíně, volejbal apod.). Úpon patelární šlachy, která spojuje čéšku a holenní kost, je nadměrně namáhán a reaguje bolestí a ztuhlostí. Dochází také k mikrotrhlinám a postupné ztrátě kolagenu v okolí kloubu. Léčba spočívá především v nošení vhodné patelární ortézy na koleno kombinované s odbornými příčnými masážemi.
Problémy může způsobovat i samotná poloha čéšky, která někdy brání volnému pohybu vazů a šlach. Problém obvykle nastává až ve chvíli, kdy se postižená osoba začne intenzivně věnovat nějakému sportu. V místě problému poté dochází k entozopatii – nemikrobiální zánětlivé reakci. Menší vychýlení je možné postupně zkorigovat nošením vhodné podpůrné ortézy (často vyrobené přímo na míru), závažnější stavy je nutné řešit operací.