Domů Jak ji vybrat? Sportovní ortézy Značky Jak ji používat? Akční ceny Kdy se používá?
Koleno je největším kloubem v těle. Musí odolat velkému tlaku, protože spojuje dvě největší kosti v těle (stehenní a holenní). Tlaky, které na koleno působí v době jeho pohybu, jsou několikanásobně větší než hmotnost těla. Lehké úrazy kolena proto patří k častým zdravotním komplikacím.
Ortéza na koleno prospívá tělu hned několikrát. Pomáhá udržovat správné postavení všech částí kolene a tím brání jejich dalšímu poškození. Působí na koleno i jeho okolí mírným tlakem. Díky tomu se celá oblast lépe prokrvuje a dochází k rychlejší látkové výměně. Koleno se pak mnohem lépe hojí a rychleji regeneruje. A v neposlední řadě také dovoluje koleno rovnoměrně zatěžovat. Není tedy nutné končit se sportovními aktivitami.
Některé typy ortéz na koleno jsou dokonce povoleny i v profesionálním sportu. Jde hlavně o bandáže neoprénového a elastického typu, u kterých nehrozí zranění spoluhráčů při užším kontaktu. Výjimku lze udělit i na jiné druhy, je ovšem nutné o ni vždy požádat příslušné sportovní sdružení nebo svaz.
Nejlehčím úrazem kolena je částečné vymknutí a mírně přetažení. Může k nim dojít velmi snadno. Stačí neopatrně vytočení nohy při sportu či při práci na zahradě. Nebezpečné jsou i pády z větších výšek, například ze schodů.
Velmi častá jsou i poranění kolenních vazů. Obvykle jde o rupturu vnitřního vazu, předního zkříženého vazu a menisku. Částečné naprasknutí lze řešit bez operace. Stačí k tomu klidový režim a vhodná ortéza na koleno.
Na lehké úrazy kolena stačí použít některé z běžných elastických bandáží. Od elastického návleku na koleno až po elastickou kolenní bandáž s bočními výztužemi, která chrání i postranní vazy.
S výběrem vhodné bandáže vždy pomůže kvalifikovaný lékař nebo lékárník. Špatně ošetřený úraz kolene může mít do budoucna velmi negativní dopad na kvalitu pohybu, proto ho není dobré podceňovat.